Een op twee Belgische ondernemingen gebruikt geen bedrijfssoftware voor administratieve processen

Slechts één op drie Belgische bedrijven (35%) organiseert zijn administratieve processen via business softwarepakketten, zoals ERP of e-HR. Dat blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd bij 544 bedrijfsleiders, manager en medewerkers van Belgische KMO’s en grotere ondernemingen in opdracht van AFAS Software. In het onderzoek werd ook gepeild naar de keuzecriteria en verwachtingen van gebruikers en potentiële gebruikers van bedrijfssoftware.

De meerderheid van bedrijven (52%) doet zijn administratieve processen, zoals het opstellen van facturen of de HR-administratie, nog steeds volledig manueel. Slechts één op drie (35%) organiseert zijn administratieve processen via softwarepakketten.

Robert Koelman, directeur van AFAS Software in België, verduidelijkt: “Hoewel digitalisering steeds vaker op de bedrijfsagenda staat, wijst ons onderzoek uit dat heel wat Belgische ondernemingen de voordelen van  procesautomatisering nog niet inzien. Administratief werk kan nochtans vaak eenvoudig worden geautomatiseerd met efficiëntiewinst en kostenbesparing tot gevolg.”

Bedrijfssoftware moet betrouwbaar zaken helpen beheren

Verder blijkt uit het onderzoek dat business softwareleveranciers worden vooral afgerekend op de betrouwbaarheid en het gebruiksgemak van hun oplossingen (beide 60%). Ook de betaalbaarheid van de oplossing speelt een belangrijke rol (48%) in het keuzeproces.

Opmerkelijk is dat eventuele innovatieve features van het pakket slechts voor één op tien (13%) respondenten een rol speelt in hun keuzeproces. “Innovatie wordt vaak nog gezien als synoniem voor experimenteel. Toch kan innovatie ook het gebruiksgemak verhogen, bijvoorbeeld door de tool volledig online te laten draaien”, aldus Koelman.

Op naar digitale informatie in de Cloud

Meer dan de helft van de respondenten (62%) gaf daarnaast aan te verwachten dat informatie in de komende twee jaar nog verder zal digitaliseren. Het zal ook steeds belangrijker worden dat informatie overal beschikbaar is, want 54% ziet een toename in Het Nieuwe Werken. Koelman: “Leveranciers van moderne bedrijfssoftware zagen de wolk trouwens al een tijdje hangen en maakten hun oplossingen volledig online. Die keuze wordt bevestigd in de studie, want één op twee (49%) wil meer in de Cloud gaan werken”.

Automatische facturen en gedigitaliseerde workflows

Slechts één op drie respondenten (30%) zal in de komende twee jaar een nieuw ERP- of e-HR-pakket aanschaffen. De focus ligt daarbij vooral op de mogelijkheden wat betreft financieel (31%) en het workflow management (22%). “Het is niet alleen belangrijk om aan de specifieke noden van de markt te beantwoorden als leverancier van bedrijfssoftware, maar je moet je huidige klanten ook effectief verder helpen. Ze moeten blij zijn met hun keuze”, weet Koelman. Het belang daarvan blijkt uit het feit dat bij de zoektocht naar een nieuw pakket vooral een beroep wordt gedaan op het zakelijke en persoonlijke netwerk (respectievelijk 43% en 35%).